141k views
2 votes
The wavelength of violet light is about 425 nm (1 nanometer = 1 × 10−9 m). what are the frequency and period of the light waves?

User Flpn
by
7.6k points

2 Answers

6 votes

ANSWER:

frequency = 7.058*10^14 Hz

time period = 1.41*10^-15 s

Step-by-step explanation:

by formula

f = c / λ

c is constant which is = 3 * 10^8

λ is given = 425 * 10^-9 m

f= 3* 10^8 / 425 * 10^-9

f = 7.058*10^14 Hz

T= 1/f

T = 1 / 705882.3529

T= 1.41*10^ -15 s

User Sohail Hameed
by
7.2k points
2 votes

1. Frequency:
7.06\cdot 10^(14) Hz

The frequency of a light wave is given by:


f=(c)/(\lambda)

where


c=3\cdot 10^(-8) m/s is the speed of light


\lambda is the wavelength of the wave

In this problem, we have light with wavelength


\lambda=425 nm=425\cdot 10^(-9) m

Substituting into the equation, we find the frequency:


f=(c)/(\lambda)=(3\cdot 10^(-8) m/s)/(425\cdot 10^(-9) m)=7.06\cdot 10^(14) Hz


2. Period:
1.42 \cdot 10^(-15)s

The period of a wave is equal to the reciprocal of the frequency:


T=(1)/(f)

The frequency of this light wave is
7.06\cdot 10^(14) Hz (found in the previous exercise), so the period is:


T=(1)/(f)=(1)/(7.06\cdot 10^(14) Hz)=1.42\cdot 10^(-15) s


User Madsonic
by
7.6k points