118k views
3 votes
The amount of money in a bank account that is compounded yearly can be represented by the function A(y) = P(1 + r)y, where P is the amount initially deposited, r is the annual interest rate expressed as a decimal, and y is the number of years that have passed since the initial deposit. $2,700 was deposited 14 years ago into a bank account that is compounded yearly, and no additional deposits or withdrawals have been made. If the amount of money now in the bank account is $7,930.42, what is the annual interest rate?

A) about 5%
B) about 6%
C) about 7%
D) about 8%

2 Answers

1 vote

Answer:

D

Explanation:

7930.42 = 2700(1+r)¹²

(1+r)¹⁴ = 2.9371925926

14×ln(1+r) = ln2.9371925926

ln(1+r) = 0.076961016

1+r = e^0.076961016

1+r = 1.0799999729

r = 0.0799999729 × 100

= 8%

User Marzapower
by
6.7k points
4 votes

Answer:

The correct option is D. The interest is about 8%.

Explanation:

The amount of money in a bank account that is compounded yearly can be represented by the function


A(y)=P(1+r)^y

Where P is the amount initially deposited, r is the annual interest rate expressed as a decimal, and y is the number of years that have passed since the initial deposit.

The initial amount is $2700, numbers of years is 14 and the amount after 14 years is $7930.42.


7930.42=2700(1+r)^(14)


2.937=(1+r)^(14)

Taking log both sides.


log2.937=log(1+r)^(14)
(loga^b=bloga)


0.4679=14log(1+r)


0.033422=log(1+r)


10^(0.033422)=10^(log(1+r))


1.079999=1+r
(10^(loga)=a)


0.079999=r


r\approx 0.08

Therefore the correct option is D. The interest is about 8%.

User Jo So
by
6.9k points