26.3k views
6 votes
Suppose that a fish swam 10.5 kilometers in 3 hours at a constant speed. At this​ rate, how long will it take the to swim 28 ​kilometers?

User Kakajan
by
6.7k points

2 Answers

12 votes

Answer:

8hours

Explanation:

10.5/3=3.5km/h

28/3.5=8h

User Lughino
by
6.8k points
9 votes

Answer:

8 hours

Explanation:

10.5km/3 = 3.5km/h

28km/3.5 = 8 hours

User Ian Gallagher
by
6.7k points