202k views
4 votes
Alice purchased 4 1⁄2 kilograms of olive oil for $27. What is the price per kilogram?

User Shamese
by
4.9k points

2 Answers

2 votes

Answer: It would be 6 dollars since 27 divided by 4.5 equals 6


Explanation:


User Gletscher
by
4.6k points
7 votes

Answer:

The price per kilogram is $6

Explanation:

It is given that

Number of kilograms of olive oil purchased by Alice is
4(1)/(2)

The cost is $27

so we have

cost of
4(1)/(2) kg of olive oil = $ 27

To find the find the cost of 1 kg of olive oil we will use unitary method

Cost of 1 kg of olive oil =
(Total \ cost )/(total \ weight \ in \ kg)


= (27)/(4(1)/(2) )


= (27)/(4.5) ( since
4(1)/(2) = 4.5)


= 6

Hence the price per kilogram is $6

User Tali
by
5.2k points