207k views
18 votes
Solve the question below 33

Solve the question below 33-example-1
User Meteor
by
6.6k points

1 Answer

13 votes

Answer:

The value of x(perpendicular) is 17.80

Explanation:

Given triangle is a right angled triangle as one of the angles is 90°

Also according to the reference angle 54°,

Hypotenuse = H = 22

Perpendicular = P = x

We can use the trigonometric ratio of sine as it involves both known value perpendicular and hypotenuse.

So,


sin\ 54 = (P)/(H)\\sin\ 54 = (x)/(22)\\0.8090 = (x)/(22)\\x = 0.8090*22\\x = 17.798

Rounding off to nearest hundredth

x = 17.80

Hence,

The value of x(perpendicular) is 17.80

User Joris
by
6.9k points