Answer:
A) 250 J
B) 150 J
C) The efficiency = 0.6 and the percentage efficiency = 60%
Step-by-step explanation:
The question relates to definition of terms in energy transfer and the calculation of efficiency
The parameters of the given are;
The energy the object transfers = 150 J
The amount of electrical energy supplied to the motor = 250 J
Therefore, we have;
A) The total energy supplied to the motor = The amount of electrical energy supplied to the motor = 250 J
B) The useful energy transferred = The energy used to do work = 150 J
C) The efficiency = (Useful energy transferred (out))/(Total energy supplied (in)

The percentage efficiency is given as follows;

