155k views
3 votes
1)A circuit is switched on for 60s with a current of 4A. How much charge flowed?

User Patpir
by
6.5k points

1 Answer

11 votes

Charge flowed : 240 Coulombs

Further explanation

Given

t = time = 60 s

I = current = 4 A

Required

Charge

Solution

General formula :

Q = I x t

Q = charge (electricity), C

Input the value :

Q = 4 x 60

Q = 240 Coulombs

User Hennessey
by
7.7k points