98.5k views
21 votes
Collections from customers are normally 69 percent in the month of sale, 18 percent in the month following the sale, and 11 percent in the second month following the sale. The balance is expected to be uncollectible. All purchases are on account. Management takes full advantage of the 4 percent discount allowed on purchases paid for by the tenth of the following month. Purchases for August are budgeted at $63,000, and sales for August are forecasted at $69,000. Cash disbursements for expenses are expected to be $14,400 for the month of August. The companyĆ¢s cash balance on August 1 was $37,000.

Required:
a. Prepare the expected cash collections during August.
b. Prepare the expected cash disbursements during August.
c. Calculate the expected cash balance on August 31.

User Ashitosh
by
6.7k points

1 Answer

3 votes

Answer:

a. Expected cash collections during August:

= 69% of $69,000 = $47,610

b. Expected cash disbursements during August:

= Expenses = $14,400

c. The cash balance on August 31 is:

= $70,210.

Step-by-step explanation:

a) Data and Calculations:

Cash Collections:

Budgeted Sales = $69,000

69% in the month of sale = $47,610

Cash Disbursement:

Expenses = $14,400

Cash balance:

Beginning balance = $37,000

Cash collections 47,610

Cash disbursements (14,400)

Ending balance $70,210

User Cozek
by
7.5k points