21.1k views
5 votes
Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it

User Seanhalle
by
8.2k points

1 Answer

1 vote
To find the unit rate of any two numbers you divide:
9.60 divided by 4 = 2.4

Unit rate = $2.40

Hope I helped! :)

Related questions

2 answers
5 votes
46.2k views
2 answers
0 votes
45.1k views
1 answer
3 votes
17.3k views