110k views
5 votes
Sebastian paid $22.40 for 2½ pounds of steak. What is the price of the steak?

User Venk
by
5.8k points

1 Answer

0 votes
to find the unit price you per pound you do 22.4/2.5 and get 8.96 per pound
User Dxx
by
5.8k points