203k views
5 votes
A coffee table is on sale for 20% off the original price of $115.

If there is 7.5% sales tax, what is the final price of the coffee table?

User Pie
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Answer: Final price of the coffee table is $98.9.

Explanation:

Original price of a coffee table = $115

Discount on a coffee table = 20%

So, After discount, it becomes,


\text{ Price}=(100-20)/(100)* 115\\\\\text{ Price}=(80)/(100)* 115\\\\\text{ Price}=0.8* 115\\\\\text{ Price}=\$92

Rate of sales tax = 7.5%

So, after tax the price becomes,


\text{ Price}=(100+7.5)/(100)* 92\\\\\text{ Price}=(107.5)/(100)* 92\\\\\text{ Price}=\$98.9

Hence, final price of the coffee table is $98.9.

User Dannybrown
by
6.7k points