78.0k views
0 votes
For the following hypothetical reaction:

3A+5B---> 12C,

How many moles of C can you produce with 2 moles of A and excess B?

(Enter just the number; not the number and units)

User Xiaodong
by
6.7k points

2 Answers

7 votes

For the reaction:

3A +5B--->12C

Here 3 moles of A are reacting with 5 moles of B to produce 12 moles of C.

so, 1 mole of A will produce = 12÷3 moles of C

= 4 moles of C

so 2 moles of A will produce = 4×2 moles of C

= 8 moles of C

so, 2 moles of A are reacting with excess of B to produce 8 moles of C.

so , the answer is 2 moles of A are reacting with excess of B to produce 8 moles of C.

User Mohit
by
6.6k points
4 votes

Answer:

8 moles of compound C can you produce with 2 moles of compound A and excess compound B.

Step-by-step explanation:

3A+5B → 12C

We are given with excess moles of compound B and 2 moles of compound A.

Moles of compound A = 2 moles

According to reaction, 3 moles of compound A gives 12 moles of compound C.

Then 2 moles of compound A will give:


(12)/(3)* 2mol=8 mol of compound C.

8 moles of compound C can you produce with 2 moles of compound A and excess compound B.

User MMhunter
by
6.9k points