87.2k views
0 votes
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was $8.10. How much did each pound of strawberries cost?

User Libec
by
5.1k points

2 Answers

2 votes

Answer:

1.80

Explanation:

User Calixto
by
5.7k points
4 votes

Answer:

$1.80 per pound

Explanation:

divide the cost by the number of pounds of strawberries to get your answer

User Mshaps
by
5.4k points