105k views
2 votes
a grocery store sells a bag of 5 lemons of $2 what is the unit cost of each lemon in the bag. thanks so much ☺

User James Kent
by
6.1k points

2 Answers

3 votes
each bag would be 40 cents each
User Sebastien Peek
by
5.2k points
2 votes

Answer:

unit cost of each lemon is, $0.4

Explanation:

Unit rate defined as the rate are expressed as a quantity of 1, such as 3 feet per second or 8 miles per hour, they are called unit rates.

As per the given statement: a grocery store sells a bag of 5 lemons of $2.

⇒ Number of lemon = 5

And Cost = $2


\text{Unit cost per lemon} = \frac{\text{Cost}}{\text{Number of lemon}}

Substitute the given values we get;


\text{Unit cost per lemon} = (2)/(5) =\$0.4

Therefore, the unit cost of each lemon is, $0.4


User Whywake
by
5.7k points