169k views
3 votes
Rosa and Maria are planning to make cupcakes to sell for a school fundraiser. Rosa will sell hers for 15$ per dozen. Maria plans to sell her cupcakes for $1.15 for each cupcake. What is the rate of change for Rosa’s cupcakes?

User Yonexbat
by
8.7k points

1 Answer

1 vote

So first you have to find the unit rate for Rosa's cupcakes.

The equation you will use is 15/12 = ?

The ? will be your unit rate.

So 15/12 equals 1.25

Maria sells hers for 1.15 each.

Rosa sells hers for 1.25 each.

1.25 -1.15 = 0.10

10 cents is your rate of change.

User Arrisar
by
8.1k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories