Answer:
6) 23.8, (10) 0.34
Circumference is C = 2πr
= 2π(3.79 meters)
= 7.58π meters
= 23.8 meters
Centripetal acceleration
C = 2πr
6 = 2πr
0.34
Answers: (6) 23.8, (10) 0.34
Step-by-step explanation:
(6) Find the circumference (C):
(10) Find the centripetal acceleration (a):
= r
a = [/tex]
=
= 0.34 m/s²
7.8m questions
10.4m answers