menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
5 tons of mulch cost 28,400.00. What is the price per pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
5 tons of mulch cost 28,400.00. What is the price per pound?
asked
Jun 2, 2019
197k
views
5
votes
5 tons of mulch cost 28,400.00. What is the price per pound?
Mathematics
middle-school
Benwiz
asked
by
Benwiz
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
When you divide 28,400 by 10,000 you get $2.84 per pound.
Ratul Ghosh
answered
Jun 8, 2019
by
Ratul Ghosh
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 2, 2024
229k
views
Fran ordered 1,500 pounds of mulch for a landscaping project how many Tons of mulch did she order
Egvo
asked
Nov 2, 2024
by
Egvo
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
229k
views
asked
Feb 19, 2018
147k
views
a landscaper has 3/4 tons of mulch. She puts 1/16 ton of mulch on each flower bed. How many flower beds does she put mulch on?
Jcalonso
asked
Feb 19, 2018
by
Jcalonso
8.3k
points
History
middle-school
1
answer
5
votes
147k
views
asked
Jul 22, 2018
176k
views
If 3 tons of flower bed mulch cost $480, what is the price per pound?
Piotr Czarnecki
asked
Jul 22, 2018
by
Piotr Czarnecki
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
176k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org