Find the unit costs and compare them:
$1.99
---------- = $0.199/oz
10 oz
$2.99
-------------- = $0.17/oz
18 oz
Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.
6.3m questions
8.4m answers