33.4k views
4 votes
The same brand of jelly beans comes in two sizes a 10 ounce bag for $1.99 and an 18 ounce bag for $2.99. Which size is the better buy per ounce

User Bruso
by
5.7k points

1 Answer

1 vote

Find the unit costs and compare them:

$1.99

---------- = $0.199/oz

10 oz


$2.99

-------------- = $0.17/oz

18 oz


Clearly, the 18 oz bag for $2.99 is the better buy, at $0.17/oz versus $0.199 oz for the 10 oz bag for $1.99.



User Gayal Kuruppu
by
5.2k points