194k views
1 vote
Can someone give me the answer? I’m really confused

Can someone give me the answer? I’m really confused-example-1

1 Answer

3 votes

1 pound of rice costs $3.45

1.2 pounds of rice costs x

Set up the proportion

1 / 1.2 = 3.45 / x Cross Multiply

x = 1.2 * 3.45 Combine

x = $4.14 Answer

User Goertzenator
by
6.5k points