155k views
0 votes
Which cost more per pound : 3lb(4.80) or 5lb(13.00)?

User Tommy King
by
8.3k points

2 Answers

3 votes

To find the cost per pound, divide the cost by the pound.

4.80/3 = $1.60 per pound.

13.00/5 = $2.60 per pound.

5lb(13.00) costs more per pound.

User Adam Berent
by
7.0k points
5 votes

3lb(4.80)

4.80/ 3 lbs = 1.6 per pound

5lb(13.00)

13/5 = 2.6 per pound

13 for 5 pounds costs more per pound

User Yoji
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories