5.9k views
1 vote
If seven movie tickets cost $57.40, how much would 5 tickets cost?

User Mr Rubix
by
6.4k points

2 Answers

3 votes

$41.00

divide $57.40 by 7 to obtain cost of 1 ticket and multiply this by 5 for cost of 5 tickets

cost =
(57.40)/(7) × 5 = $41.00


User Jdabrowski
by
7.5k points
3 votes

Question

If seven movie tickets cost $57.40, how much would 5 tickets cost?

57.40 : 7 = 8.20 (1 ticket cost)

8.20 * 5 = 41$ (5 thickets cost)

or

57.4 : 7 * 5 = 41$


User Derrick Mehaffy
by
7.8k points