3.8k views
0 votes
2 & 1/4 of bananas cost $1.89 what is the cost per pound

User Rkb
by
8.3k points

1 Answer

3 votes

2 1/4 change this fraction to a decimal

2 1/4 * 25/25

2 25/100

2.25

$1.89/2.25 lbs

$0.84/ lb

User Zaratustra
by
8.4k points

No related questions found