123k views
0 votes
3 pounds of gummy bunnies are selling for $4.00. How much will 1 pound cost?

1 Answer

6 votes

So 3 pounds cost 4$ and we need to figure out how much it is to purchase 1 pound of them.

All you need to do is divide the given cost by the given amount of pounds.

4 / 3 = 1.33333333333

So 1 pound will cost 1.33$

Hope this helps!

User Reaz Patwary
by
8.4k points