Hi!
We will solve this like this:
7/8 of a mile in 1/4 of an hour, that means that in one hour, she will run 4 * 7/8 = 28/8 = 14/4 = 7/2 = 3,5 miles per hour.
Hope this helps!
7.8m questions
10.4m answers