140k views
2 votes
Harry and Hagrid needed to get money out of Gringotts bank. The bank cart was accelerating at a rate of 4 m/s2 and it had a mass of 8,000 kg. What is the net force acting on the cart?

USE THE FORMULA: F=m∙a Show all your work!

User Sunefred
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:


We know the mass
m and the acceleration
a.

If we want to know the net force
F and assuming there is not Force of Friction, we have to use the following equation:



F=ma (1)


This formula is the result of Newton’s Second Law of Motion:

Where;



m=8000kg

And


a=4(m)/(s^(2))

We have to substitute the values in (1):


F=8000kg(4(m)/(s^(2)))

Finally:


F=32000N


User Arsenbonbon
by
6.3k points