39.3k views
5 votes
If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?

2 Answers

2 votes

your trying to find how much money does each apples cost if you pay $3 on 6 apples.

1st way you could do it is 3 divided by 6 wich is .50cents

or you can split the 50 cents up and say

.50 +. 50= $1

.50 + .50= $1

.50 +.50 = $1

there are $3 and there are 6 groups of 50 cents and the each 50 cents counts for 1 apple.

So, the cost of each apple is 50 cents

User Vladimir Samsonov
by
5.5k points
0 votes

Each apple costs .50 cents :D

User Nadafigment
by
5.5k points