190k views
2 votes
A current of 6.0 A runs through a circuit for 2.5 minutes. How much charge was delivered to this circuit? 15 C 25 C 600 C 900 C

User Minh
by
7.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

900 c

Step-by-step explanation:

Edge 2021

User Reyan Chougle
by
6.2k points
7 votes

Answer:

Charge, q = 900 C

Step-by-step explanation:

It is given that,

Current flowing through the circuit, I = 6 A

Time for the flow of current, t = 2.5 minutes = 150 seconds

We have to find the charge delivered to this circuit. The total charge per unit time is called the current flowing through the circuit. It q is the charge flowing, then :

q = I × t

q = 6 A × 150 s

q = 900 coulomb

So, 900 coulomb of charge is delivered to this circuit.

User NikT
by
7.4k points