38.7k views
5 votes
What is the unit rate for $32.05 to 15 gallons

2 Answers

4 votes

$32.05 / 15g = 2.136

$2.14 per gallon

User Stackjlei
by
5.5k points
7 votes

To figure this out, just divide 32.05 / 15.

32.05 / 15 ≈ 2.1367

So, the rate for dollars per gallon is about 2.1367!

User Ktm
by
5.2k points