179k views
2 votes
Sandra pays $11 for 2.75 pounds of cheese. What is the cost per pound?

$0.40
$0.44
$4.00
$4.40

User MoonFruit
by
8.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

4.00

Explanation:

when you dived 11 and 2.75 you get 4.00

User Don Srinath
by
7.7k points
2 votes

Divide it and you'll get 4.00

User Rebecca Meritz
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.