55.4k views
0 votes
130 pencils $14.30. What is the cost of one pencil

User Garey
by
7.0k points

1 Answer

5 votes
One pencil cost 11 cents.

Use long division and divide $14.30 by 130.
User Niranjan N Raju
by
6.7k points