97.7k views
2 votes
Elijah bought 3 3/4 pounds of groind hamburger meat for $11.00. What is the price per pound of the ground hamburger meat. Roind to the nearest cent if necessary.

2 Answers

4 votes
3 3/4 = 0.75

11.00 - 0.75 = 10.25

10.25 is the answer
User MeBigFatGuy
by
4.9k points
0 votes

Answer:

$2.93/pound

Explanation:

Elijah bought
3(3)/(4) pounds of ground hamburger meat for $11.00

The cost of
3(3)/(4) pounds or
(15)/(4) pounds of ground hamburger meat = $11.00

The cost of 1 pound of ground hamburger meat =
(11)/((15)/(4))

=
(11* 4)/(15)

=
(44)/(15)

= $2.93333 ≈ $2.93

The cost of 1 pound of ground hamburger meat would $2.93.

User Tramel
by
5.5k points