144k views
4 votes
How many grams of sulfuric acid is needed to neutralize 380 ml of solution with pH = 8.94

1 Answer

2 votes

Answer : The mass of sulfuric acid needed is
16.23* 10^(-5)g.

Solution : Given,

pH = 8.94

Volume of solution = 380 ml =
380* 10^(-3)
(1ml=10^(-3)L)

Molar mass of sulfuric acid = 98.079 g/mole

As we know,


pH+pOH=14\\pOH=14-8.94=5.06


pOH=-log[OH^-]


5.06=-log[OH^-]


[OH^-]=0.00000871=8.71* 10^(-6)mole/L

Now we have to calculate the moles of
OH^-.

Formula used :
Moles=Concentration* Volume


\text{ Moles of }[OH^-]=\text{ Concentration of }[OH^-]* Volume\\\text{ Moles of }[OH^-]=(8.71* 10^(-6)mole/L)* (380* 10^(-3)L)=3309.8* 10^(-9)moles

For neutralization, equal number of moles of
H^+ ions will neutralize same number of
OH^- ions.


\text{ Moles of }[OH^-]=\text{ Moles of }[H^+]=3309.8* 10^(-9)moles

As,
H_2SO_4\rightarrow 2H^++SO^(2-)_4

From this reaction, we conclude that

2 moles of
H^+ ion is given by the 1 mole of
H_2SO_4


3309.8* 10^(-9) moles of
H^+ ion is given by
(3309.8* 10^(-9))/(2)=1654.9* 10^(-9) moles of
H_2SO_4

Now we have to calculate the mass of sulfuric acid.

Mass of sulfuric acid = Moles of
H_2SO_4 × Molar mass of sulfuric acid

Mass of sulfuric acid =
(1654.9* 10^(-9)moles)* (98.079g/mole)=162310.94* 10^(-9)=16.23* 10^(-5)g

Therefore, the mass of sulfuric acid needed is
16.23* 10^(-5)g.

User Sworisbreathing
by
7.3k points