40.7k views
2 votes
Jasmine was shopping at a go wet store and saw the following list of prices. She brought $20 to spend on groceries. If she buys 4 boxes of cereal and 2 liters of soda, how much money will she have left? 3 boxes of pasta $18, 2 boxes of cereal $4.50, 4 liters of soda $8.40, 2 bags of apples $6. Plz I will give you 100 points

2 Answers

5 votes

First, let's find the price of the 4 boxes of cereal. By hypothesis, 2 boxes of cereal cost $4.50. So 4 boxes will cost 2*4.50 = $9.

4 liters of soda costs $8.40. Jasmine bought 2 liters, which is half of the stated amount and price. So the price of 2 liters of soda is 8.40/2 = $4.20

So in total, Jasmine had to pay 9+4.20 = $13.2

She had $20 in her pocket. So she still have 20-13.2 = $6.8

Hope this helps! :)

User Krishnab
by
5.8k points
0 votes

4 boxes of cereal: $9

2 liters of soda: $4.20

total: $13.20

She will have $6.80 left

User Bk Razor
by
5.4k points