210k views
5 votes
What is 30y = $41.10 I dont know how to go about answering this

1 Answer

5 votes

Looks as tho' you were trying to solve 30y = $41.10 for y. To do this, divide both sides of this equation by 30:

y = $41.10 / 30 = $1.37 per unit (whatever it was that you're measuring).

User Brianary
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.