141k views
0 votes
10 pencils cost $4 at Target and 6 pencils cost $2.70 at Walmart. Where should you go to buy pencils at a cheaper price? Question 3 options: Target Walmart

User Jhavatar
by
7.9k points

1 Answer

5 votes

$4/10 = $.40 per pencil at Target

$2.70/6 = $.45 per pencil at Walmart


The best deal is at Target

User Anton Mihaylov
by
8.0k points