175k views
1 vote
the brunch buffet cost the same for each adult. for the family of 8, the total cost $272. how much did it cost per person

User Katsuya
by
6.6k points

2 Answers

5 votes

This is pretty easy once you get it.

You want to find the unit price of the brunch. It didnt say there were any kids, so im assuming they are all adults.

To do this just divide-272/8 to get 34

34$ per person, which is flippen expensive.

-Seth

User Ivan Georgiev
by
7.1k points
0 votes

The correct answer is 34


User Tishu
by
6.7k points