148k views
0 votes
Sara pays $6.24 for 13 pencils. If each pencil is the same price, what is the cost of one pencil?

User Philio
by
5.9k points

1 Answer

2 votes

Sara pays $6.24 for 13 pencils.

The cost of 13 pencils = $6.24

We need to find the cost of one pencil

To find the cost of one pencil, we use unitary method

Cost of one pencil can be found by dividing the cost of 13 pencil by 13

cost of one pencil = cost of 13 pencils divide by 13

=
(6.24)/(13)=0.48

The cost of one pencil is $0.48



User Feralheart
by
6.3k points