175k views
1 vote
A freight train traveling at a rate of 22.5 miles per hour is 60 miles from its destination. How far the destination will the train be in 2.5 hours?

2 Answers

2 votes

Since the rate is 22.5, just multiply by 2.5 and you get 56.25, subtract that and the answer is 3.75 miles from the destination


User Kevin Ji
by
6.2k points
2 votes

Givens

r = 22.5 mph

t = 2.5 hours

d = ?

Formula

d = r * t

Solution

d = 22.5 * 2.5

d =56.25

So in 2.5 hours he has gone 56.25 miles. The train's destination = 60 miles.

How much is left?

60 - 56.25 = 3.75 miles.

Answer: There is 3.75 miles left to go.

User Chip Hogg
by
7.3k points