38.2k views
2 votes
A sign at grocery store read 4 apples for $0.82 what would be the cost per Apple

User Tom Stein
by
6.5k points

2 Answers

3 votes

The cost of 1 apple would be 21 cents because .82 divided by 4 is .205 and 205 needs to be rounded to the nearest hundredth since you can’t give half of a penny. So the final answer is 21.

User Khriz
by
6.5k points
4 votes

$.82/4 apples

$.21 per apple

User Fring
by
6.3k points