Answer:
Explanation:
Two options are there for lunch meat.
$21.50 for 4 pounds and $15.10 for 3 pounds.
We will calculate the unit rate to find which one is better deal.
∵ price of 4 pounds of lunch meat = $21.50
∴ Price of 1 pound of lunch meat =
![(21.50)/(4)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/high-school/e5dal7ux13pzk9r22a36udwoph9u56bbom.png)
= $5.375 ≈ $5.38/pound
∵ cost of 4 pound of lunch meat = $15.10
∴ cost of 1 pound of lunch meat =
![(15.10)/(3)](https://img.qammunity.org/2019/formulas/mathematics/high-school/7pxj87diz0pochf70ogck15xav6dja3gps.png)
= $5.03/pound
Therefore, second option gives better deal, of $5.03 per pounds of lunch meat.