70.3k views
3 votes
Ribbon candy cost $2.50 per foot. How many feet can you buy if you have $11.25?

User GeoBeez
by
8.2k points

2 Answers

6 votes
so, 11.25 divided by 2.50
you can buy 4.5 feet
User Bgilham
by
7.6k points
1 vote

Answer:

4.5 feet

Explanation:

Cost of Ribbon candy per foot = $2.50

you have money = $11.25

We will divide total money from cost of one foot.

You can buy =
(11.25)/(2.50)

= 4.5 feet

You can buy 4.5 feet ribbon candy for $11.25.

User Kungfooman
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories