139k views
0 votes
Sara pays $6.24 for 13 pencils. If each pencil is the same price, what is the cost of one pencil? A) $0.39 B) $0.48 C) $0.51 D) $0.57

User Mild Fuzz
by
8.4k points

1 Answer

7 votes

Answer: $0.48

Reasoning: Take note that she has 13 pencils for a total of $6.24.

So we will divide 6.24 by 13

6.24/13= 0.48

0.48x13=6.24

User INElutTabile
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories