70.7k views
0 votes
Abby can buy 8-pound bag of dog food for $7.40 or a 4-puond bag of the same dog food for $5.38.Which is the better buy?

User Ouroboros
by
7.7k points

1 Answer

4 votes

We can find price of each case and then we can decide

Case-1:

Abby can buy 8-pound bag of dog food for $7.40

so, for 8 pound bag = $7.40

now, we can find price


p=(7.40)/(8)


p=0.925

Case-2:

a 4-puond bag of the same dog food for $5.38

So, for 4 pounds = $5.38

now, we can find price


p=(5.38)/(4)


p=1.345

So, we can see that cheapest price is $0.925 per pound

so, first case is better

so,

8-pound bag of dog food for $7.40..........Answer


User Ivor Zhou
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories