79.4k views
5 votes
Pears cost $0.90 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr. Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How much did he pay for the pears and apples?

User Mcherm
by
6.1k points

1 Answer

3 votes

He paid $2.31 for apples and $3.375 for pears.

3.75 * 0.90= 3.375

2.1 * 1.10= 2.31

User Aesir
by
6.8k points