174k views
3 votes
What is the mass of a sample of aluminum if the volume is 8.5cm cubed?

What is the mass of a sample of aluminum if the volume is 8.5cm cubed?-example-1

1 Answer

3 votes

The mass of Aluminium if the volume is 8.5 cm³ is 22.95 grams


calculation

mass = density x volume

The density of Al is=2.7 g/cm³ (from given table)

volume = 8.5 cm³


mass is therefore = 2.7 g/cm³ x 8.5 cm³ =22.95 grams

User Ajay Datla
by
7.9k points