203k views
0 votes
PLEASE HELP!! QUICK

Find the unit rate to the nearest cent per ounce. Compare.

A 24-ounce box of cornflakes costs $4.59.

(sorry put in the wrong subject but it's math)

1 Answer

6 votes

Answer:

0.19 cents

Reason:

To find the unit rate:

4.59 divided by 24 = 0.19 cents or 0.2 cents If rounded.


User Piotr Reszke
by
5.3k points