214k views
3 votes
PLEASE HELP. I AM STRUGGLING.

You buy 1 1/4 yards of fabric and an $8 clothing pattern. You total cost with a 6% sales tax added is $18.55. What is the cost per yard of the fabric?

1 Answer

5 votes

(1.25x8)1.06=18.55

1.325x + 8.48=18.55

1.325x = 10.07

$7.60


User Sarfaraz Makandar
by
8.0k points

No related questions found