menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Best deal?2oz for 4.99 or 6oz for 9.85
asked
Jun 10, 2019
24.7k
views
3
votes
Best deal?2oz for 4.99 or 6oz for 9.85
Mathematics
middle-school
Artur Grigio
asked
by
Artur Grigio
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
4.99 /2 = 2.495
9.85/6 =1.641666666
The 6 oz is a better deal
Augustorf
answered
Jun 16, 2019
by
Augustorf
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jan 26, 2022
217k
views
How many marbles do you need to balance the scale? 6oz 2oz HELP 10 points!!
SilentSteel
asked
Jan 26, 2022
by
SilentSteel
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
2
votes
217k
views
asked
Sep 12, 2024
144k
views
4) Gina likes to drink Café Bustelo for her morning coffee. She has the choice to buy the 6oz brick for $3.59, the 10oz brick for $4.79, or the 16oz brick for $7.89. (Page 3) Part A: Determine the unit
Clement
asked
Sep 12, 2024
by
Clement
7.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
144k
views
asked
Jul 18, 2024
71.8k
views
Walmart sells a 6oz bottle of laundry detergent for $4.80. what is the price per bottle
Vansan
asked
Jul 18, 2024
by
Vansan
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
71.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org