192k views
2 votes
At a school 102 students play atleast one sport. This is 40% of the students at the school. How many studnets are at the school

User Josh Gust
by
6.6k points

1 Answer

0 votes

students * 40% = 102

students * .40 = 102

divide by .40

students = 102/.4

students = 255

User Awilkening
by
6.4k points