43.0k views
5 votes
The cost of 12 oranges and 6 apples is $5.38 Eight oranges and 5 apples cost $3.68 Find the cost of each

1 Answer

3 votes

Let the oranges cost = x

Let the apples cost = y

According to given conditions, equation becomes:


12x+6y=5.38 .... (1)


8x+5y=3.68 .....(2)

Multiplying equation (1) by 8 and equation (2) by 12 to get y

96x+48y=43.04 .... (3)

96x+60y=44.16 .... (4)

Now subtracting both equations we get,

12y = 1.12

y = 0.093

Hence, cost of 1 apple = $0.093

As 12x+6y=5.38

12x+6(0.093)=5.38

12x=4.822

x = 0.40

Hence, cost of 1 orange = $0.40

User RichG
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories